Bezkontaktowy pomiar temperatury ciała z wykorzystaniem urządzeń termowizyjnych.


Wybierz rozwiązanie:

HIKVISION
DAHUA

Wraz z ogólnoświatową epidemią koronawirusa z dnia na dzień nasze życie zmieniło wiele utartych zachowań i procedur. Tradycyjne podejście do kontroli ruchu osobowego straciło sens i efektywność. Nie tylko liczenie osób ale również informacja o stanie fizyczny podróżującego lub pracownika stała się wymagana zarówno dla służ porządkowych jak i pracodawców.


W obecnej chwili priorytetem stało się nie tylko odizolowanie osób zakażonych wirusem COVID-19, ale także wyłapanie z tłumu osób które potencjalnie mogą być nosicielami groźnego wirusa. Jedynym szybkim kryterium oceny jest pomiar temperatury ciała. A co za tym idzie bardzo efektywne wykrywania osób z podejrzeniem złego stanu zdrowia.


Metody kontaktowe z wykorzystaniem tradycyjnych termometrów są co prawda precyzyjne ale bardzo długotrwałe i przez to nieefektywne. Pomiar termometrem bezkontaktowym jest zdecydowanie szybszy ale wymaga osoby do obsługi.


W sukurs przychodzą nam metody oparte na systemach obrazowania termicznego. Już kilka lat temu razem z upowszechnieniem kamer termowizyjnych producenci zaimplementowali pierwsze systemy analizy obrazu pozwalające na przekazywanie do operatora informacji o temperaturze obiektu znajdującego się w polu widzenia kamery. Jednak przez długi czas ani jakość obrazu z punktów kamerowych ani oprogramowanie wykorzystywane do ich obsługi nie pozwalało na precyzyjny i szybki pomiar. Dopiero nowe algorytym AI (Sztucznej Inteligencji) wraz z poprawą jakości przetworników bolometrycznych pozwoliło na znaczącą poprawę sprawności systemów wizyjnych. Efektem jest to, że obecnie produkowane kamery oraz dedykowane do nich oprogramowanie umożliwiają na szybki precyzyjny pomiar temperatury poruszających się obiektów z dokładnością do dziesiątych części stopnia Celsjusza i w czasie poniżej jednej sekundy. Dodatkowo zaawansowane oprogramowanie analizujące potrafi skutecznie pomierzyć temperaturę nawet do kilkudziesięciu obiektów/osób w jednym kadrze kamery.

Bezpieczeństwo

Pomiar temperatury z odległości

- bez kontaktu fizycznego

Aby zabezpieczyć się przed błędami producenci wykorzystują kamery bispektralne (jednoczesne obrazowanie w świetle widzialnym i w podczerwieni) oraz algorytmy rozpoznawania twarzy. Stosują również zaawansowaną analizę obrazu pozwalającą na eliminowanie problemów wynikających z powszechnie noszonych masek, czapek, kasków itp.


Dzięki ww. technikom pomiar temperatury uwzględnia tylko osoby a nie np. inne, promieniujące ciepło obiekty znajdujących w polu widzenia kamery.


Głównymi zaletami rozwiązań opartych na systemie termowizji jest całkowicie bezkontaktowy pomiar, niezwykle bezpieczny dla osoby obserwowanej oraz operatora oraz szybkość działania nie do osiągnięcia dla metod tradycyjnych. Wykorzystując je nie musimy przebudowywać wejść do budynków, ograniczać prędkości przepływu osób oraz angażować dodatkowych służ do kontroli i nadzoru.

Miejsca zastosowania

Wejścia do budynków, biur, sklepów, szkół, hal fabrycznych, banków


Przejścia graniczne, wejścia do urzędów, sądów, jednostek wojskowych


Wejścia na stadiony, sale koncertowe, kina


Wejścia na dworcem, lotniska, stacje metra, stacje przesiadkowe

Odpowiadając na potrzeby rynkowe w dobie ogólnoświatowej epidemii koronawirusa dwaj najwięksi producenci systemów monitoringu wizyjnego firma HIKVISION oraz Dahua wprowadzili do swoich ofert kilka serii urządzeń termowizyjnych umożliwiających bezkontaktowy pomiar temperatury ciała osób.


Rozwiązania HIKVISION opierają się kilku modelach kamer z pomocą których obserwujemy wybrane miejsce na obiekcie (np. brama, wejście do budynku, bramka obrotowa, śluza w banku itp.). Obraz z kamer jest następnie analizowany przez dedykowanie oprogramowanie iVMS, które z wykorzystaniem algorytmów zaawansowanej analizy obrazu przekazuje operatorowi informacje o temperaturze ciała osoby znajdujące się w polu widzenia obiektywu.

Zdjęcia obrazu z kamery Hikvision

Pomiar wykonywany jest w ciągu 1sek, dzięki temu analiza może odbywać się bez opóźnień na danym przejściu.


Zestaw można zabudować na stałe lub w formie mobilnej z wykorzystaniem np. smartfona lub laptopa na którym instalujemy dostarczane przez producenta oprogramowanie.


Podstawową zaletą rozwiązania termowizyjnego w stosunku do metod tradycyjnych jest brak bezpośredniego kontaktu z osobą, wysoka dokładność pomiaru dochodząca do 0,3stC oraz szybkość działania.


Do budowy stanowisk pomiarowych proponujemy następujące zestawy:

Zestaw z kamerą ręczna - DS-2TP21B-6AVF/W/P


Zestaw wykorzystujący kamerę ręczną serii DS-2TP doskonale nadaje się do przesiewowej kontroli osób przebywających w danym pomieszczeniu lub obiekcie. Może służyć również do osobistej kontroli osób wykonywanej przez służby porządkowe. Zaletą tego rozwiązania jest mobilność i brak konieczności budowania ścieżek, przegród i specjalnej organizacji przejścia. Wadą jest konieczność angażowania osób wykonujących pomiar a przez to narażanie ich na niebezpieczeństwo zarażenia. Czas pomiaru a przez to ilość skontrolowanych osób jest dość niska i nie pozwala na sprawną kontrolę wielu osób jednocześnie.

 • Tripod
 • Darmowe oprogramowanie iVMS-4200 lub aplikacja mobilna Hik-Thermal
 • Laptop/PC

Elementy dodatkowe:

Dokładność: ±0.5C

Rozdzielczość kamery termicznej 160*120

Zakres pomiarowy: 30-45C

Dokładność pomiarowa ±0.5C

Wsparcie Wi-Fi Alarm audio

Zestaw z kamerą Turret/Bullet, wersja standardowa


Zestawy budowane na bazie kamer bispektralnych serii DS-2TD nadaje się do kontrolowania osób wchodzących do budynków lub pomieszczeń. Wysoka dokładność pomiaru wraz z zaawansowaną analizą obrazu pozwala na sprawny, w pełni zautomatyzowany pomiar temperatury w czasie do 1 sek. Kamery pracują w dwóch zakresach – rejestrując obraz w podczerwieni (pomiar temperatury) oraz w świetle widzialnym (analiza obrazu). Nakładając na to zastosowane przez producenta algorytmy sztucznej inteligencji rozpoznaje twarz osoby i mierzy temperaturę tylko i wyłącznie w obszarach, które są traktowane jako najbardziej reprezentatywne np. kąciki oczu. Rozwiązanie tego typu eliminuje błędy pomiarowe wynikające z cech fizjologicznych danych osób oraz występowania na planie obserwacyjnym innych promieniujących podczerwień obiektów. Np. źródeł światła, nagrzanych urządzeń elektrycznych itp.

Zaletą rozwiązania opartego na kamerach stacjonarnych jest precyzja pomiaru oraz wysoka przepustowość danego przejścia. Przy dobrej organizacji system jest w stanie wykonać pomiary wielu osób jednocześnie (nawet do 30) pozwalając na bezproblemowe utrzymanie ruchu osobowego bez większych zakłóceń. Wadą konieczność budowy przejścia zgodnie z wytycznymi oraz ciągłe utrzymywanie porządku i przyjętych w procedurze zasad przepływu osób.


Wadą jest konieczność budowy przejścia zgodnie z wytycznymi oraz ciągłe utrzymywanie porządku i przyjętych w procedurze zasad przepływu osób.


 • Statyw fotograficzny lub typowy uchwyt to montażu ściennego lub sufitowego
 • Darmowe oprogramowanie iVMS-4200
 • Laptop/PC
 • Elementy wygrodzeń, pozwalających na utrzymanie porządku na przejściu

Do budowy pełnego zestawu wymagane jest kilka dodatkowych elementów:

Podstawowe parametry kamer DS-2TD2617B (bullet) oraz DS-2TD1217B (domed):


Rozdzielczość toru termicznego: 160*120

Rozdzielczość toru widzialnego: 4Mpx

Zakres pomiarowy: 30-45C

Dokładność pomiarowa: ±0.5C bez ciała czarnego

Alarm audio

Wsparcie AI detekcja twarzy

Turret/Bullet Camera + Blackbody Calibrator wersja profesjonalna


Zestawy budowane na bazie kamer bispektralnych serii DS-2TD2637 przeznaczone są do kontrolowania temperatury osób wchodzących do budynków lub pomieszczeń w których wymagany jest wysoki poziom bezpieczeństwa. Wysoka dokładność pomiaru wraz z zaawansowaną analizą obrazu pozwala na sprawny, w pełni zautomatyzowany pomiar temperatury w czasie do 1 sek. Kamery pracują w dwóch zakresach – rejestrując obraz w podczerwieni (pomiar temperatury) oraz w świetle widzialnym (analiza obrazu). Nakładając na to zastosowane przez producenta algorytmy sztucznej inteligencji rozpoznaje twarz osoby i mierzy temperaturę tylko i wyłącznie w obszarach, które są traktowane jako najbardziej reprezentatywne np. kąciki oczu. Rozwiązanie tego typu eliminuje błędy pomiarowe wynikające z cech fizjologicznych danych osób oraz występowania na planie obserwacyjnym innych promieniujących podczerwień obiektów. Np. źródeł światła, nagrzanych urządzeń elektrycznych itp.Zastosowanie dodatkowego wzorca temperatury (Black Body, kalibrator) uzyskano dokładność pomiaru rzędu +/- 0,3 stC. Dodatkowo sam proces kalibracji ulega skróceniu a odporności systemu na zakłócenia wynikające z warunków środowiskowych zdecydowanie wzrasta.Zaletą rozwiązania opartego na ww. zestawie jest precyzja pomiaru wraz z utrzymaniem wysokiej przepustowości przejścia. Przy dobrej organizacji system jest w stanie wykonać pomiary do 30 osób jednocześnie pozwalając na bezproblemowe utrzymanie ruchu osobowego bez większych zakłóceń.

Do budowy pełnego zestawu wymagane jest kilka dodatkowych elementów

 • Statyw fotograficzny lub typowy uchwyt to montażu ściennego lub sufitowego
 • Wzorzec temperatury tzw black body,
 • Darmowe oprogramowanie iVMS-4200
 • Laptop/PC
 • Elementy wygrodzeń, pozwalających na utrzymanie porządku na przejściu

Podstawowe parametry kamery: DS-2TD2637B


Rozdzielczość toru termicznego: 384 × 288

Rozdzielczość toru widzialnego: 4Mpxl

Zakres pomiarowy : 30-45stC

Dokładność pomiarowa: ±0.3stC z ciałem czarnym

Alarm audio

Wsparcie AI detekcja twarzy

Rekomendowane produkty

DS-2TD2636B/P


384*288 rozdzielczość modułu termowizyjnego

15 mm ogniskowa obiektywu modułu termowizyjnego

(Rekomendowana odległość pomiaru temperatury: 4.5-9 m)

6 mm ogniskowa modułu optycznego

DS-2TD2617B/PA


160*120 rozdzielczość modułu termowizyjnego

3 / 6 mm ogniskowa obiektywu modułu termowizyjnego (Rekomendowana odległość pomiaru temperatury: 0.8-1.5 m / 1.5-3.0 m)4 / 6 mm ogniskowa modułu optycznego

Więcej informacji
Więcej informacji

DS-2TD1217B/PA


160*120 rozdzielczość modułu termowizyjnego

3 / 6 mm ogniskowa obiektywu modułu termowizyjnego (Rekomendowana odległość pomiaru temperatury: 0.8-1.5 m / 1.5-3.0 m)4 / 6 mm ogniskowa modułu optycznego

DS-2TP21B-6AVF/W/P


160*120 rozdzielczość modułu termowizyjnego

Max 8 MP rozdzielczość obrazu6 mm ogniskowa obiektywu modułu termowizyjnego (Rekomendowana odległość pomiaru temperatury: 1.5-3.0 m)

Więcej informacji
Więcej informacji

Firma Dahua oferuje inne podejście. Oferuje kompletny system pomiaru temperatury dla wielu osób jednocześnie w formie gotowego do montażu zestawu. Idea systemu to szybki, bezkontaktowy i bardzo dokładny pomiar temperatury ciała wielu osób jednocześnie.


Aby ten cel osiągnąć zastosowano wysokiej klasy kamerę termowizyjną, wzorcowy generator Temperatury (Black Body, kalibrator) oraz algorytmy sztucznej inteligencji (AI).

Efekt to szybki ( ok. 1s ) i dokładny pomiar temperatury ( ± 0.3stC) ciała wielu osób naraz, niezależny od elementów ciepłych w otoczeniu, a także noszonych przez badanych masek, kominiarek czy nawet kasku.

Na system składa się kamera bispektralna DH-TPC-BF3221-T generująca obraz termiczny i równolegle widzialny a także wykonująca dokładne pomiary temperatury twarzy.

Wzorzec temperatury „black body” JQ-D70Z generujący zadaną temperaturę, dzięki czemu kamera termowizyjna samoczynnie się kalibruje oraz utrzymuje precyzję pomiaru bez względu na warunki środowiskowe w otoczeniu.

Serwer IVSS7008-1I wyposażona w algorytmy sztucznej inteligencji do wykrywania twarzy,właściwego ulokowania punktu pomiaru temperatury oraz przetwarzający bazę danych zarejestrowanych twarzy.


Oprogramowanie DSS Pro pozwalające na obsługę systemu, łatwe przeszukiwanie alarmów i bazy danych rozpoznanych twarzy.Całość uzupełniają stojaki i uchwyty mocujące.


Dzięki temu stanowi komplet który można od szybko rozstawić i od razu uruchomić. Rekomendowane miejsca instalacji to lotniska, dworce, wejścia do budynków komercyjnych, wejścia do zakładów pracy, bramki wejściowe dla imprez masowych,uczelnie, szkoły ambasady, szpitale i wiele innych.

Rekomendowany zestaw

Kamera bispektralna / termowizyjna - DH-TPC-BF5421-T


Rozdzielczość 400*300, spektrum 8μm~14μm, obiektyw ter.13 mm, NETD<50 mK, alarm, wbudowane białe światło ostrzegawcze, głośnik,

Zakres pomiaru temperatury 30℃45℃

Dokładność pomiaru temperatury ±0.3℃

z black body, ±1℃bez black body

Wzorzec temperatury „black body” - DH-TPC-HBB-AHW


Temperatura pracy 35.0℃ temperatura otoczenia +5.0℃~ 50.0℃, rozdzielczość temperatury 0.1℃, dokładność temperatury pomiaru ±0.2℃, pojedynczy punkt, stabilność temperaturowa ±( 0.10.2 )℃/30min,

efektywna emisyjność 0.97±0.02

NVR / Serwer z obsługą AI - IVSS7008-1IMax


400Mbps ruchu przychodzącego, do 8 kanałów rozpoznawania twarzy dla zwykłych kamer, do 20 kanałów rozpoznawania twarzy dla kamer z detekcją twarzy,

do 50 baz twarzy z 300,000 zdjęć twarzy

Oprogramowanie DSS PRO - DHI-DSSPro-Base-License


Monitoring live, wyszukiwanie AI: wyszukiwanie zdarzeń, lub zdjęć twarzy, przyjazny interfejs użytkownika, łatwe w użyciu i implementacji informacje alarmowe

Zostaw swoje dane,

odezwiemy się do Ciebie

Potrzebujesz naszego wsparcia?