Zautomatyzowana kontrola osób w
obiektach handlowych.

Kamery termowizyjne - bezkontaktowy pomiar temperatury


Liczenie klientów i wykrywanie zagęszczenia osób – kontrola przepływu osób w sklepie


Wykrywanie maseczek – kontrola klientów i personelu

Razem z ogólnoświatową epidemią koronawirusa z dnia na dzień nasze życie zmieniło wiele utartych zachowań i procedur. Tradycyjne podejście do kontroli ruchu osobowego w obiektach handlowych straciło sens i efektywność. Fizyczna obecność służb porządkowych, dedykowani pracownicy nadzorujący przepływ osób czy tradycyjne barierki i wygrodzenia nie wystarczają. W obecnej chwili priorytetem stało się wyłapanie z tłumu osób, które potencjalnie mogą być nosicielami groźnego wirusa. Jedynym szybkim kryterium oceny jest pomiar ich temperatury ciała. A co za tym idzie bardzo efektywne wykrywania osób z podejrzeniem złego stanu zdrowia.


Dodatkowo zarządca obiektu jest zobligowany przez stosowne Rozporządzania oraz zalecenia Ministerstwa zdrowia do kontrolowania ilości osób przebywających w danym sklepie oraz weryfikację noszenia przez klientów i pracowników maseczek ochronnych.


Kontrola ww. zaleceń z wykorzystaniem personelu jest nieefektywna, uciążliwa dla klientów oraz niebezpieczna dla pracowników, którzy muszą pracować w dużej bliskości z potencjalnie zakażoną osobą.


Z pomocą przychodzą współczesne urządzenia telewizji dozorowej. Budując z nich systemy monitoringu wizyjnego, jesteśmy w stanie zapewnić użytkownikowi sprawną i szybką weryfikację zachowań klientów oraz personelu. Wykorzystując wybrane modele kamer, rejestratory cyfrowe oraz dedykowane oprogramowanie zarządca obiektu handlowego bezproblemowo spełni ww. wymagania a dodatkowo zagwarantuje klientom oraz swoim pracownikom pełne bezpieczeństwo.


Firma Volta oferuję fachowe doradztwo w doborze najbardziej optymalnego rozwiązania. Nasza sieć dystrybucyjna obejmuje 11 oddziałów terenowych w kraju, we wszystkich głównych miastach. Współpracujące z nami firmy instalatorskie pomogą w zainstalowaniu i uruchomieniu sprzętu oraz zajmą się fachową konserwacją.


Większość urządzeń posiadamy na magazynie i jesteśmy w stanie dostarczyć urządzenia natychmiast na miejsce instalacji. Oferujemy również serwis gwarancyjny i pogwarancyjny.


Zapraszamy do kontaktu.


Doradzimy fachowo!

Pomiar temperatury ciała jest jednym z podstawowych kryteriów wykrywania potencjalnie zakażonych osób. Państwa z Dalekiego Wschodu stosują tego typu rozwiązania od wielu lat. Można je spotkać na lotniskach, dworach kolejowych, obiektach użyteczności publicznej ale również w sklepach i innych obiektach komercyjnych.


Współcześnie produkowane kamery termowizyjne współpracujące z dedykowanym dla nich oprogramowaniem umożliwiają szybki i precyzyjny pomiar temperatury poruszających się osób z dokładnością do dziesiątych części stopnia Celsjusza w czasie poniżej jednej sekundy. A co najważniejsze, robią to w pełni zautomatyzowany i bezkontaktowy sposób, bez zakłócania ruchu osób na obiekcie. Zaawansowane oprogramowanie analizujące potrafi skutecznie pomierzyć temperaturę nawet do kilkudziesięciu obiektów/osób w jednym kadrze kamery, a systemy AI (Sztucznej Inteligencji) pozwalającą na eliminowanie problemów wynikających z powszechnie noszonych masek, czapek, kasków itp.

Kamery termowizyjne - bezkontaktowy pomiar temperatury

Odpowiadając na potrzeby rynkowe w dobie ogólnoświatowej epidemii koronawirusa producenci systemów monitoringu wizyjnego wprowadzili do swoich ofert kilka serii urządzeń termowizyjnych umożliwiających bezkontaktowy pomiar temperatury ciała osób.

Rozwiązanie HIKVISION

Rozwiązania firmy HIKVISION opierają się na wybranych modelach kamer z pomocą których obserwujemy wybrane miejsce na obiekcie (np. korytarz, wejście do budynku, bramka obrotowa itp.). Obraz z kamer jest następnie analizowany przez dedykowanie oprogramowanie iVMS, które z wykorzystaniem algorytmów zaawansowanej analizy obrazu przekazuje operatorowi informacje o temperaturze ciała osób znajdujących się w polu widzenia obiektywu.

Zestaw można zabudować na stałe lub użytkować w formie mobilnej z wykorzystaniem np. smartfona lub laptopa na którym instalujemy dostarczane przez producenta oprogramowanie.


Podstawową zaletą rozwiązania termowizyjnego w stosunku do metod tradycyjnych jest brak bezpośredniego kontaktu z osobą, wysoka dokładność pomiaru dochodząca do 0,3stC oraz szybkość działania. Niemożliwa do osiągnięcia dla metod tradycyjnych.

Koncepcja HIKVISION opiera się na elastycznym podejściu do projektowania miejsc kontroli temperatury osób.


Zestawy mogą być budowane na bazie kamer bispektralnych serii DS-2TD oraz DS-2TP.

Komponenty do budowy stanowisk pomiarowych

Współpracujące z punktami kamerowymi oprogramowanie iVMS4200 (oferowane bezpłatnie) wykonuje pełną analizę rejestrowanego obrazu i przekazuje do operatora spersonalizowane komunikaty i ostrzeżenia. Dodatkowo utrzymuje pamięć zdarzeń, dzięki której szybko odszukamy potrzebny fragment nagrania lub fotografię podejrzanej osoby.


Zestawy montuje się najczęściej na wejściach do obiektów handlowych, ale też jest możliwe ich wykorzystanie do obserwacji ciągów komunikacyjnych lub wewnętrznych wejść do hal sprzedażowych. System można sprzęgnąć z obecnymi na obiekcie bramkami i tripodami.

Więcej o produktach

Do budowy pełnego zestawu wymagane jest kilka dodatkowych elementów.

  • statyw fotograficzny lub typowy uchwyt to montażu ściennego lub sufitowego
  • darmowe oprogramowanie iVMS-4200
  • Laptop/PC
  • elementy wygrodzeń, pozwalających na utrzymanie porządku w przejściu

Rozwiązanie DAHUA

Inne podejście, to kompletny system pomiaru temperatury firmy DAHUA. Dedykowany do obsługi wielu osób jednocześnie w formie gotowego do montażu zestawu. Idea systemu to szybki, bezkontaktowy i bardzo dokładny pomiar temperatury ciała wielu osób jednocześnie.


Aby ten cel osiągnąć zastosowano wysokiej klasy kamerę termowizyjną, wzorcowy generator Temperatury (Black Body, kalibrator) oraz algorytmy sztucznej inteligencji (AI) zaimplementowany w oprogramowaniu DSS Pro.

Efekt to szybki ( ok. 1s ) i dokładny pomiar temperatury ( ± 0.3stC) ciała wielu osób naraz, niezależny od elementów ciepłych w otoczeniu, a także noszonych masek, kominiarek czy nawet kasków.

Na system składa się kamera bispektralna DH-TPC-BF3221-T generująca obraz termiczny i równolegle widzialny obraz kolorowy wykonując dokładne pomiary temperatury twarzy.

Wzorzec temperatury „black body” JQ-D70Z generuje zadaną temperaturę, dzięki czemu kamera termowizyjna samoczynnie kalibruje się oraz utrzymuje precyzję pomiaru bez względu na warunki środowiskowe w otoczeniu.

Serwer IVSS7008-1I wyposażony jest w algorytmy sztucznej inteligencji do wykrywania twarzy, właściwego ulokowania punktu pomiaru temperatury oraz przetwarzający bazę danych zarejestrowanych twarzy. Oprogramowanie DSS Pro pozwala na obsługę systemu, łatwe przeszukiwanie alarmów i bazy danych rozpoznanych twarzy.


Całość uzupełniają stojaki i uchwyty mocujące. Dzięki temu otrzymujemy komplet, który można szybko rozstawić i od razu uruchomić. Rekomendowane miejsca instalacji to, lotniska, dworce, obiekty handlowe, zakłady pracy.

Od kilku tygodni, każdy zarządca sklepu, musi kontrolować ilość osób przebywających w jego obiekcie.


Nadzór z pomocą personelu jest nieefektywny, zawodny oraz niebezpieczny dla pracowników. Zdecydowanie sprawniej można tą funkcję zrealizować z pomocą zautomatyzowanych systemów monitoringu wizyjnego. Współcześnie produkowane kamery posiadają zaimplementowane funkcje analizy obrazu umożliwiające liczenie przechodzących przez dane przejście osób. Razem z dedykowanym oprogramowaniem można precyzyjnie kontrolować ilość osób aktualnie znajdujących się w sklepie.Liczenie klientów – kontrola przepływu osób w sklepie

System może obsługiwać jedno przejście ale jest możliwa rozbudowa i kontrola wielu przejść jednocześnie. Zapraszamy do kontaktu w celu doboru optymalnego dla danego obiektu rozwiązania.


Informacje są wyświetlane na monitorze. Dając czytelny komunikat dla klienta czy może już wejść czy też powinien nadal oczekiwać na swoją kolej.

System można wykorzystać również do kontroli zagęszczenia osób w kolejce, tak by osoby były informowane o konieczności utrzymywania niezbędnego, określonego przez przepisy wymaganego odstępu 2m

Od 16 kwietnia br. każdy z nas przebywając w przestrzeni publicznej ma obowiązek noszenia maseczki ochronnej zasłaniającej usta i nos. Za złamanie tego nakazu możemy nie tylko zostać obciążeni mandatem ale przede wszystkim będziemy narażeni na potencjalne zarażenia koronawirusem. Jest to szczególnie prawdopodobne przebywając w zamkniętym pomieszczeniu jakim jest obiekt handlowy.


Dlatego pełna kontrola wszystkich osób w zakresie noszenia maseczek ochronnych wydaje się niezwykle ważnym elementem zachowania poczucia bezpieczeństwa klientów i personelu. Wykorzystanie pracowników ochrony lub oddelegowanych pracowników jest uciążliwe i nieefektywne, szczególnie w miejscach gdzie kontrola jest utrudniona np. ciągi komunikacyjne, korytarze między regałami sklepowymi, hale sprzedaży itp.

Wykrywanie maseczek – kontrola klientów i personelu

W sukurs przychodzą systemy monitoringu wizyjnego, które oprócz standardowych funkcji nadzoru i rejestracji obrazu mogą wykrywać brak maseczek na twarzy osoby.


Do tego celu wykorzystuje się punkty kamerowe wyposażone w zawansowane algorytmy AI (sztucznej inteligencji). Po odpowiedniej konfiguracji kamera współpracując z dedykowanym oprogramowaniem jest w stanie „wyłapywać” z tłumu osoby bez zakrycia twarzy i przekazywać stosowny komunikat do pracownika ochrony.

Dobór urządzeń wykonywany jest na podstawie wymagań użytkownika, planu sytuacyjnego oraz schematu organizacyjnego obiektu handlowego.

Zostaw swoje dane,

odezwiemy się do Ciebie

Potrzebujesz naszego wsparcia?